לכל מי שלא יודע מה זה SMO, נתחיל בכך שמדובר בראשי התיבות של צירוף המלים: Social Media Optimization.
כפי שויקיפדיה מפליאה לבאר (ע”ע SMO by Wikipedia) מדובר באוסף של מתודות המביאות לחשיפה ומושכות תנועה דרך אתרים חברתיים שונים.

בין האתרים החברתיים השונים ניתן למצוא את Facebook הפופולרי המהווה רשת חברתית ענפה בה ניתן לאתר ולתקשר עם חברים ומכרים מרחבי העולם כולו וליידע אותם בכל פיפס הקורה בחיים שלנו, לחלוק תמונות, לשלוח הודעות ואף להודיע לבן זוגך שהחלטת להיפרד מעליו. אתרים אחרים כוללים שמירת מועדפים ברשת, שיתוף תמונות (ראה פליקר- flickr – מבית yahoo), שיתוף קטעי וידיאו (youtube מבית Google), שליחת הודעות באינסטנט (twitter), דירוג חדשות (digg, reddit) ואף אתרים חברתיים העוסקים בדירוג אתרים אחרים ע”י המשתמשים (ראה stumbleupon).

אז איך עושים קידום אתרים דרך פלטפורמות חברתיות?
קודם כל מוצאים את האתרים החברתיים הרלוונטיים לנו.
אם האתר שלנו עוסק במכירת ירקות אורגניים באינטרנט, סביר להניח שפורומים וקבוצות פייסבוק בנושאים כמו סביבה ירוקה, אוכל אורגני ותזונה יהיו רלוונטיים לשם מאמצי SMO הרבה יותר מאתרים בהם משתמשים מדרגים חדשות ספורט או חולקים תמונות בנושא טיולים בעולם.
אחר כך בא שלב הרחרוח, הוא “שלב הלמידה”.
בשלב זה לומדים את אותם אתרים חברתיים דרך הפגנת נוכחות, התחברות עם חברים קיימים, בדיקת הנושאים הנידונים בקבוצה כמו גם פונקציות שונות שהאתר ממלא וכן הלא וכן הלאה, כיד הדמיון הטובה על כל אחד מאתנו.
ברגע שהבנו איך המנגנון פועל, בודקים כיצד ניתן לנצלו לשם קידום האתר שלנו, מעבר להפגנת נוכחות ויצירת קשרים.
בחלק הזה של התהליך אנחנו כבר לגמרי חושבים במונחים של קידום אתרים, הווה אומר בוחרים בשם משתמש המכיל מילת מפתח (כמו שם העסק שלנו אם המטרה שלנו היא בין היתר מיתוג או כל מונח מפתח אחר שאנו חפצים ביקרו), מכניסים לינקים ממילות מפתח, כותבים תוכן בנושא ה”קרוב ללבנו” וכן הלאה.

לקראת סיום, יש שני דברים שחשוב לזכור בכל הנושא של “קידום דרך אתרים חברתיים” (SMO):
א. אתרים חברתיים מבוססים על יחסים חברתיים בין אנשים ולא דמויות וירטואליות ומכאן שעדיף להיצמד לאמת. עזבו אתכם מלהיות פוליטיקאים. אם אתם יכולים “לחשוף את פרצופכם האמיתי”, עשו זאת. אל תנסו להטעות את הציבור ואל תנסו למכור לו משהו שהוא לא ביקש לקנות.
ב. אתרים חברתיים מושתתים על מערכות יחסים חברתיות ומכאן שחייבים להשקיע במערכות היחסים הללו כדי שהן יצליחו. כדי לקבל תוצאות צריך לא רק להירשם כחבר – צריך להתנהג כמו אחד כזה וזה אומר מחוייבות ליחסים לטווח ארוך.