אני בטח מייגעת אתכם עם הריפרור האינסופי שלי לחברתיות ברשת וכמה שאני חושבת שהיא הכרחית היום בכל הנושא של שיווק באינטרנט בכלל וקידום אתרים בפרט, ועדיין. אין לי אלא לחזור ולמחזר את המלים שלי גם בהקשר של קידום מקומי.

לפני הכל כמה מלים על מה זה בכלל קידום מקומי?
קידום מקומי הוא פרקטיקה שמטרתה לקדם אתרי עסקים בתוצאות החיפוש של המנועים השונים כשהדגש הוא על המיקום של אותם עסקים. חיפוש מקומי מפלטר תוצאות חיפוש על בסיס שאילתות של המשתמש והמיקום שלו ברגע ביצוע השאילתה. כך, לדוגמה, אם יוסי מנצרת ודינה מירושלים מחפשים רכב להשכרה, הרי שיוסי יקבל תוצאות שונות מאלו שדינה תקבל, שכן הם ממוקמים בערים שונות.
יותר מכך, אם אחד מהם ביצע את החיפוש ממכשיר הפלאפון שלו, הרי שסיכוי רב שיקבל תוצאות יותר יותר ספציפיות, זאת בהתאם למיקום הנקודתי שלו ברגע ביצוע השאילתה. כלומר, גם אם תוצג בפניו אותה רשימת חברות להשכרת רכב בעיר נצרת, הרי שהיא תהיה מסודרת בהתאם למרחק של המשתמש מחברות ההשכרה השונות (מהקרובה לרחוקה).

אז איך משפיעים על תוצאות החיפוש בהקשר מקומי?

1. כתובת עסק ממשית – יש להציג את כתובת העסק המלאה באתר, עדיף לאורך האתר כולו, כחלק מהטמפלט שלו, למשל בתחתית (ב-footer).
בכל מקרה, מומלץ ביותר שבדף “יצירת קשר” ו/או דף “אודות” תופיע כתובת העסק כולל מפת הגעה מפורטת או לינק למפה שכזו (אפשר להשתמש לשם כך ב”גוגל מפות“).

2. שם וטלפון – שם העסק (ולעתים גם בעליו) ומספר הטלפון שלו (בקידומת מקומית!) צריכים גם הם להופיע באתר בצורה ברורה.
למשבצת זו נכנס גם השימוש בתג rel=author כאשר כותב מקומי מזוהה יכול להוסיף נקודות להגדרת העסק כמקומי.

3. אזכורים ברשת ממקורות רלוונטיים, אמינים וסמכותיים – הכוונה למאמרים, פוסטים, סקירות וכדומה בהקשר מקומי ובכלל העוסקים בבית העסק. מקורות שכאלו כוללים רשתות חברתיות כמו גוגל פלוס ופייסבוק, אך גם מדריכים, אינדקסים ואתרי סקירות מקומיים כמו גוגל מקומות (Google Places) ודפי זהב (yellow pages).

4. המיקום כמונח מפתח – הופעת עיר המטרה (העיר בה העסק ממוקם) בתגית הטייטל וה-headings בדפי האתר הרלוונטיים, כמו גם בקישורים נכנסים לאתר.

5. קישורים נכנסים ממקורות רלוונטיים – סעיף זה הוא למעשה שילוב של שני הסעיפים הקודמים לו. כדי שעסק מקומי יתפס ככזה מקורות שונים אמורים לדבר עליו ככזה ובהתאם לקשר אליו ממונחי מפתח רלוונטיים הכוללים את מיקום המוצא של העסק. המקורות השונים יכולים להיות אינדקסים מקומיים, פורטלים מקומיים, רשתות חברתיות שונות, מאמרים וסקירות של בלוגרים וכן הלאה.

בהקשר הזה חשוב לפתוח דף עסק בגוגל פלוס, בפייסבוק, לינקדאין ורשתות חברתיות אחרות ואף לדאוג לפרסום מקומי בפלטפורמות הרלוונטיות כולל עיתונות מקומית ושאר מקורות אופליין.

6. תוכן עם זיקה מקומית – תוכן הוא עדיין המלך בקידום אתרים, לרבות קידום מקומי. כיוון שכך עדכון האתר בתכנים איכותיים עם זיקה מקומית יכול לסייע משמעותית למיקום האתר בתוצאות החיפוש על מונחים רלוונטיים.
כך, למשל, אתר של עסק מקומי למכירת מכשירים סלולאריים יכול לעדכן על מבצעים, לסקר מכשירים חדשים שטרם הושקו או טרם הגיעו לארץ, להדיע על כנסים מקומיים רלוונטיים וכן הלאה.

ההיבט החברתי של הקידום המקומי הוא די ברור מאליו כשמסתכלים על הגורמים היכולים לסייע בקידום שכזה. בסופו של יום, גם אם לעסק מסוים יש כתובת פיסית מקומית, הרי שאם לא יודעים עליו, ובהתאם לכך לא מדברים עליו – איש לא יגיע אליו וכך גם מנועי החיפוש השונים.

בנוסף, אם הוא כבר נמצא בכותרות אך הטון הוא שלילי (תלונות וביקורות שליליות באתרי סקירות, ביקורות, פורומים וכדומה) הרי שמנועי החיפוש לא יציבו את אתר העסק בראש תוצאות החיפוש הרלוונטיות לנישת העסק והאזור הגיאוגרפי בו הוא ממוקם.
מנועי חיפוש שואפים להציג את הוצאות הרלוונטיות ביותר לגולשים, זאת בהתאם לתוכן האתר אך גם, אם לא בעיקר, בהתאם לפידבקים המתקבלים מהציבור הרחב.

רוצים לקרוא את תוצאות המחקר המלא של moz בנושא הגורמים המשפיעים על מיקום בחיפוש לוקאלי?
כנסו לכאן: https://moz.com/blog/local-search-ranking-factors-2013