הנחיות חדשות לשיפור זמן הטעינה של אתרי מובייל

אתר טוב חייב לשרת את משתמשיו נאמנה, הווה אומר לספק לו תוכן בעל ערך מוסף אבל גם כזה שאפשר לגשת אליו בקלות ובמהירות. באופן טבעי משתמע מכך שזמן טעינה הוא גורם משמעותי בכל הנוגע הן ל"שמישות" (usability) של אתר והן למיקום שלו בתוצאות החיפוש של המנועים השונים.
לא משנה כמה תוכן האתר שלך איכותי – אם לוקח לו יותר מדי זמן להיטען, אף גולש לא יגיע אליו.
דבר זה תקף לאתרים באשר הם, לרבות אתרי מובייל.

העובדה שיותר ויותר אנשים משתמשים בסמארטפון שלהם לשם גלישה ברשת בשילוב עם זה שזמן הטעינה של אתרי מובייל גדול מהסטנדרט ובעיקר מאורך הרוח של יוזרים (אתר שלא רוצה לאבד את מבקריו אמור להיטען תוך גג שתי שניות, בעוד באתרי מובייל מדובר לא פעם בזמן טעינה של כ-7 שניות) הביאה את גוגל לעדכן את הנחיותיהם לוובמאסטרים בנושא המדובר.

הדגש העיקרי בפתרון של גוגל לבעיית הטעינה של אתרי מובייל שונים מתרכז בחלק העליון של תוכן דף האתר המדובר, מה שנקרא above the fold. המטרה של גוגל היא שאתרים ידאגו לטעינה מהירה של החלק העיקרי בתוכן הדף, זה שממילא היוזר רואה ראשון, בעוד טעינת חלקי הדף תיעשה ברקע.

כדי לעשות זאת על בעלי אתרים לדאוג למספר דברים, ביניהם שימוש מינימאלי בהפניות (redirects) והבטחת זמן תגובת שרת של פחות מ-200 מילישניות.
ההוראות המלאות ניתנות לקריאה כאן:
https://developers.google.com/speed/docs/insights/mobile

עכשיו גם וידג'טים הם לא אמצעי לגיטימי להשגת לינקים…

מאת רוני קלבו

לא מעט מהשינויים שגוגל הכניסו בשנים האחרונות מקובלים עליי ויותר, ויעיד על כך הפוסט שלי אודות קידום אתרים ב-2013. זה נפלא שבעלי אתרים ועסקים לא יכולים להסתתר מקהל הלקוחות / קוראים שלהם (ע"ע תגית rel=author והמשמעויות הנובעות מקיומה והשימוש בה) אבל כשזה מגיע לווידג'טים וההמלצה של מאט קאטס בנושא – מבחינתי הגיעו מים עד נפש, או יותר נכון: הגיע גוגל עד צוואר.

ב*וידיאו הבא מאט קאטס עונה על שאלת בעלי אתרים בנוגע להוספת תג nofollow לקודים מאומבדים כמו ווידג'טים ואינפוגרפיקות וקורא להם להוסיף את התגית המצהירה שמדובר בלינק שאין להחשיבו.

לעניות דעתי, הן כאשת SEO והן כמשתמש מן המניין, יצירת ווידג'טים היא דרך לגיטימית להשגת קישורים מאתרים רלוונטיים מהסיבה הפשוטה שווידג'ט הוא כלי המעניק ערך מוסף לאתר המציג אותו ובהתאם לכך גם למבקרים באתרו. יותר מכך, איש לא "אונס" בעל אתר להציג ווידג'ט כזה או אחר באתרו – זוהי בחירתו האישית בלבד, בדיוק כמו לינק לאתר אחר שיחליט להציב למשל באחד מפריטי התוכן באתרו.

כיוון שכך ההמלצה של מאט קאטס תמוהה בעיניי ומרגישה מסרסת ותו לא, בעיקר לאור העובדה שהוא טוען שממילא לינק מווידג'ט אינו נהנה מאותו משקל רב כמו זה של לינק נקי, נטול כל "אינטרסים קידומיים".
אם זה המצב וגוגל יודע לעשות את ההבחנה בין לינק איכותי מתוך תוכן לעומת כזה המוטמע בווידג'ט – מה הבעיה שגוגל ימשיך להתייחס אל לינק הווידג'ט כפחות משמעותי ויעזבו אותנו בשקט?

זו הפעם הראשונה שאני מרגישה שהחברים בגוגל הרימו את החרב. הם כבר לקחו לנו את הלינקים מהודעות לעיתונות ומפוסטים אורחים ועכשיו גם מווידג'טים ואינפוגרפיקות?
מצטערת על הפולניזם / קונספירציזם, אבל זה כבר לא מרגיש שהם באמת רוצים לשפר את תוצאות החיפוש כמו שהם פשוט כמהים להתוות את הדרך למעלה תוצאות החיפוש באוטוסטרדות הספציפיות שהם בנו ועדיף שיהיו אלו האוטוסטרדות המחייבות תשלום מעבר (ע"ע גוגל אדוורדס, פרסום ביוטיוב וכן הלאה).

_____________________________________________
* למי שהציץ בוידיאו – שווה לקרוא את התגובות שמתחתיו, בעיקר אלו הנוגעות לאימג' של פיירפוקס (FireFox) שעל החולצה של מאט קאטס 🙂