מרוב פרסומות חטפתי סחרחורת: על הקרוסלה של גוגל ועוד

אנחנו כבר רגילים לזה שגוגל לא מפסיקים לחדש ועדיין – כל פעם שצץ לו משהו חדש מבית גוגל, האדמה רועדת, אנשים קצת נזעקים ואז אחרי כמה ימים, כולם מוצאים שוב את הידיים והרגליים וההיסטריה שוככת.

לפני פחות משבוע הוכרז על עדכון פינגווין נוסף (פינגווין 2.1) שאמור היה להשפיע על כ- 1% אבל בשווקים שאני מתרועעת בהם (באירופה ובארץ) טרם נראה שינוי משמעותי אם בכלל (ע"ע העובדה שאתרים עלובים שכתר הספאם לראשם עדיין נמצאים בדפי התוצאות הראשונים בגוגל – ולהוכחה חפשו "צימר" ותציצו בפרופיל הלינקים של rrr.co.il ותבינו על מה אני מדברת).

את הקרוסלה של גוגל ניתן למצוא בתוצאות החיפוש בישראל רק לעתים רחוקות (חיפושים מאוד ספציפיים) אבל לא רחוק היום בו היא תהיה חלק אינטגרלי מתוצאות החיפוש, מה שכמובן יביא לירידה נוספת של תוצאות החיפוש הגנריות, אי שם קרוב לגבול ה-below the fold  הכה מאיים.
רק כדי לסבר את העין, זה מה שאני רואה מעל ה-fold (הקו שמעבר לו עליי לגלול עם העכבר מטה כדי לראות את שאר המידע בדף) במסך הלפטופ ה15 אינץ' שלי כשאני עושה חיפוש על "מוזיאון תל אביב":

Google Carousel

תוסיפו לזה את תוצאות החיפוש המקומיות שגוגל נותן להן קדימות, מודעות האדוורדס בליווי תמונות מסיחות דעת ותוצאות ויקי ענקיות / מפות הגעה לעסק כזה או אחר וכן את העובדה שחיפוש מלים ממותגות (שם מותג או מחרוזת מלים המשלבת בתוכה את שם המותג) בהכרח מעלה את אתרי המותג והדפים החברתיים שלהם לפני כל תוצאה אחרת (לא כולל ויקיפדיה וגם זה רק בחלק מהמקרים) והרי שהקרב על התוצאות הגנריות הוא לא רק אדיר – במקרים מסוימים בכלל לא בטוח שכדאי לצאת אליו.

אני לא נוטה לפסימיות, אבל כשחושבים על שוק האפיליאציה (affiliation) – אין ספק שהחידושים האחרונים של גוגל פוגעים בלא מעט בתי עסק. אם אני שותפה עסקית של איסתא, למשל, ופעם יכולתי למצוא את האתר שלי בתוצאות החיפוש בגוגל גם על המונח "איסתא" או "טיסות צ'רטר איסתא" הרי שהיום הסיכוי שלי להתמקם על דירוג גבוה על החיפושים הנ"ל הוא ממש נמוך.
תכתבו "איסתא" בגוגל ותראו שיש אתר אחד בעמוד הראשון שאינו קשור לאיסתא ישירות (ואני מהמרת שהוא לא יישאר שם עוד הרבה זמן).

האמת? גם אם אסיר את כובע ה-SEO ואצא לרגע מנעלי מקדמת האתרים שלרגליי קשה לי להגיד שאני מבינה את הטעם בתוצאות הקרוסלה הללו. את האינטרס של גוגל לקדם עסקים שמשלמים לו – את זה אני מבינה יופי, אבל כשזה מגיע לחיפוש של מוזיאון – למה להסיט את דעתי מהכוונה המקורית שלי ולהראות לי שאנשים שחיפשו את מוזיאון ת"א חיפשו גם את פארק הירקון או מוזיאון ישראל או פאקינג (סליחה על הצרפתית) מדעטק שהוא בכלל בחיפה?

עד לא מזמן האמנתי שגוגל דואגים לי במובן של סיפוק מידע אמין לא משנה מי אני, מאיפה באתי ולאן אני הולכת. זה נפלא כשאני מקבלת תוצאות מקומיות כשעושה חיפוש בסלולארי, אבל אם אני ברחוב בן יהודה בתל אביב ומנסה להיזכר בפיצריה המעולה מפלורנטין – לא יתכן שלא אקבל את שם הפיצריה כי אני לא באזור הספציפי ולא זוכרת את שמם המקום או השכונה…

במלים אחרות:
אם כבר קרוסלה תנו לי אותה מתחת לתוצאות הרלוונטיות לחיפוש שלי ולא בראשן
Tel aviv museum - people searched also for
אם כבר חיפוש מקומי – תשאלו אותי אם זה מה שאני רוצה לעשות עכשיו
אם בוקסת ויקי ענקית – אפשר לוותר על תוצאת ויקי מימין
Wiki google neil young
או במשפט אחד:
אם אתה מנוע חיפוש תנהג כמו מנוע חיפוש. אם אתה מנוע פרסום – אל תסתתר מאחורי שם הנעורים שלך 🙂

מוטו X – הסמארטפון החדש של גוגל

מאת רוני קלבו

אנחנו כבר רגילים לכך שגוגל הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו ואם כך, את מי זה כבר אמור לרגש אם בסתיו הקרוב יצא לו גם מכשיר סלולארי חכם מבית היוצר של גוגל (יותר נכון "בית הרוכש" שכן גוגל רכשה את המכשיר ממוטורולה)?
אז זהו. שבענייני גוגל אנחנו אף פעם לא שבעים, בדיוק כמו גוגל עצמה.
כיוון שכך קבלו קצת פרטים יבשים על הסמארטפון החדש של גוגל.

שם מלא: *מוטו X
הורים: גוגל + מוטורולה
רחם (ייצור): ארה"ב
בני דודים קנאים (מתחרים): HTC one , iphone 5, galaxy 4s
תכונות אופי:
רזולוציית מסך – 720X1280
מעבד –  double core 1.7GHz
זיכרון – 3GB RAM
מצלמה –  אחורית עם חיישן של 10 מגה פיקסל + קדמית עם 2 מגה פיקסל
נפח אחסון – 16GB או 32GB (עוד לא לגמרי ברור וכאמור הכל בגדר שמועות כרגע)
מערכת הפעלה –  אנדרואיד 4.2.2
סקס אפיל: לפי פרסומים שרצים ברשת, מוטו X אמור להיות הסמארטפון הראשון שיעוצב על ידי טעמו האישי של בעליו, ע"ע לבחור מעבד, מערכת הפעלה, זיכרון, צבע מכשיר וכן הלאה.
כמה זה עולה לנו: באופן מפתיע (או שלא, לאור העובדה שתקציב הפרסום למוטו X עומד על חצי מיליארד דולר, הרבה מזה של אפל או סמסונג), בניגוד להרגל שלנו לקבל מגוגל מוצרים בחינם או בהנחה משמעותית,  מוטו X לא יעלה פחות ממכשירים דומים שכבר קיימים בשוק. Sad but true.

כתבות נוספות ברשת:
דה מרקר: גוגל תשפוך חצי מיליארד דולר על מסע הפרסום של מוטו-X
מאקו: מתחרה חדש לאייפון ולגלקסי: הכירו את הסמארטפון של גוגל
ynet: מוטו X: טלפון שתעצב בעצמך

*כאנקדוטה, שאותי אישית משעשעת, מתברר ש מוטו X הוא שם קיים למשחק ספורט מוכר שניתן לשחק באייפון.
לו לא היינו מדברים על פאקינג טלפון חכם מבית גוגל, הייתי מוסיפה עוד כמה שורות על מיתוג וכמה חשוב לבחור נכון את שם המוצר שלך, בעיקר החשיבות שבביצוע מחקר שוק ובדיקה אם כבר קיים שם כזה בשוק. אבל – הי, זה פאקינג סמארטפון מפאקינג גוגל! 🙂

מחקרי שביעות רצון מבית גוגל

בסוף יוני (2013) נוסף לכלי המנהלים של גוגל (Google Webmaster Tools) פיצ'ר המאפשר לבעלי אתרים ליצור סקרי שביעות רצון, כל זאת בהעתקת פיסת קוד קלה.

סקר שביעות הרצון של גוגל מנסה לסייע לבעלי אתרים לשפר את אתריהם, זאת ע"י הצגת 4 שאלות בפני מבקרים באתר. הסקר יוצג עד שיתקבלו 500 תגובות ויתחדש לאחר 30 יום, כדי לבדוק שיפור לאורך זמן.
כרגע מדובר בפיצ'ר המוגבל ליוזרים אמריקנים בלבד כשהשאלות הן דיפולטיביות, אך אל דאגה – תמורת סכום סמלי של 0.01$ לתגובה (או 5$ ל-500 תגובות) ניתן לערוך את השאלות.

לקבלת פיסת הקוד להטמעה ולמידע נוסף:
http://www.google.com/insights/consumersurveys/home

 

 

מתכנן מילות המפתח – הכלי המשופר של גוגל

מאת רוני קלבו

אחרי פור פליי ארוך במיוחד בין "כלי מילות המפתח" ו"הכלי להערכת תנועה" של גוגל, תינוק חדש ומשופר יצא לאוויר העולם – מתכנן מילות המפתח של גוגל.
בניגוד לכלים ההורים, מתכנן מילות המפתח מציע:
– נתונים סטטיסטיים על מונחי מפתח בהתאמה מדויקת (exact match) בלבד
– מספר חיפושים ממוצע בכל המכשירים (מחשבים שולחניים וניידים, פלאפונים וטאבלטים)
– ממוצע חיפושים חודשי בהתאם למיקום ספציפי (מדינה / אזור / עיר).
כדי לקבל נתונים על חיפושים בעולם כולו, יש לבחור ב"כל המקומות".
– עלות ממוצעת לקליק (במקום עלות משוערת לקליק).
למי שחסר מידע, למשל מגמות של נפחי חיפוש או האתר שממנו הגיע הרעיון למונח המפתח – עדיין ניתן לקבל את המידע הזה ע"י הורדת הנתונים הסטטיסטיים ההיסטוריים מכלי מתכנן מילות המפתח.

אישית אני חושבת שהשיפור מצוין בכל הנוגע לחיפוש לוקאלי, שכן הוא עוזר להבין את מגמות החיפוש בהתאם לאזורים בארץ כמו גם בערים ספציפיות.

כך, למשל, אם להסתמך על כלי מתכנן מילות המפתח של גוגל כמשקף מגמות רחבות בשוק בארץ, הרי שבצפון יש דרישה נמוכה יותר ל"שיווק באינטרנט" (ממוצע של 40 חיפושים בחודש) בהשוואה למרכז הארץ (ממוצע של 480 חיפושים בחודש), בעוד הפער בתחום של "קידום אתרים" קטן יותר (ממוצע של 720 חיפושים בחודש בצפון לעומת 1,000 במרכז).

את הכלי ניתן למצוא במערכת האדוורדס של גוגל כמובן, תחת "כלים וניתוח":

מתכנן מילות המפתח של גוגל

 

קידום אתרים ב-2013: Don’t be evil – be FRIENDLY!

מאת רוני קלבו

אוטוטו חצי משנת 2013 מאחורינו ואני לא הייתי כאן למעלה משנה וחצי, כך שנראה לי שזה זמן טוב לעשות סקירה קצרה של תחום הקידום בארץ ובעולם.

כבר שנים מספידים את תחום ה-SEO. עד לא מזמן, אל מול כל מספיד שכזה הייתי מחייכת במובן של "על מה אתה מדבר" וממשיכה בשלי, אבל מאז זרמו הרבה מים ולא רק בירקון. זה לא שאני מזמינה את כולם לרקוד עכשיו על הגופה של מר "קידום אתרים", אבל אני בהחלט חושבת שקצצו לגרסתו הישנה והמוכרת לא מעט זרועות בשנים האחרונות.

לשמחתי מדובר בזרועות די נגועות שניתן לראות בהן כמיותרות. אני מדברת על הנטייה של לא מעט אנשי SEO ואחרים להספים(מלשון spam) את המרחב האונלייני בקישורים לא אפקטיביים, תגובות לא באמת אקטואליות בבלוגים, תכנים לא איכותיים ופרופילים מדומים במגוון אתרים חברתיים.

בעקבות רקיעות הרגליים של פינגווין ופנדה על מירב עדכוניהם וההתעקשות של גוגל לזהות את בעלי האתרים כבני אדם מן המניין ושאלו יפגינו את כישוריהם החברתיים – הפעולות האלו כבר לא יעילות כבעבר, מה שאומר שתחום הקידום חזר למקורות הטהורים שלו עם תוספת נחמדה של סוציאליות מבורכת.
אם לסכם במשפט אחד – גוגל דורש מבעלי אתרים אמינות ומהימנות גבוהות יותר וזה בהחלט משהו שאני אישית מוכנה למחוא עבורו כפיים ולא רק בידיים (וכן, אני מסוגלת למחוא יופי ברגליים. אתם מוזמנים לראות את זה כאן:

אני בעד בעלי אינטרס (בעלי עסקים, פוליטיקאים, אמנים וכן הלאה) שקופים, נראים, שמתקשרים עם הקהל / הלקוחות שלהם ומבינים שהכוח בצד הלקוח / הצרכן / המצביע.
למעשה גוגל יישר קו עם התמורה החברתית פוליטית בעולמות שמחוץ לאינטרנט והחזיר את הכוח לאדם הפשוט, אלא שבעוד שאצלנו עוד צועקים ברחובות "העם דורש צדק חברתי" – בגוגל כבר יצרו צדק שכזה.

אז מה צריך לעשות היום בעל אתר שרוצה להופיע גבוה בתוצאות החיפוש? קודם כל הוא צריך "לרפרז" את השאלה. השאלה היא לא "איך האתר שלי יגיע למיקום גבוה בתוצאות החיפוש", השאלה היא "איך האתר שלי יגיע למקום גבוה בעיני קהל המטרה שלי ואיך אני דואג שגוגל (ומנועים אחרים) יבחין בכך?"

אז ככה, האתר שלך ואתה חייבים להפגין בראש ובראשונה ידידותיות – למשתמש ולמנועי החיפוש כאשר החלק של המשתמש גולש גם לאתרים נוספים ברשת ולשירותיות בכלל.

אתר ידידותי למשתמש הוא אתר הכולל בתוכו תוכן מקורי, ייחודי, המעניק ערך מוסף לקוראיו ושהגישה אליו קלה וברורה. גישה קלה קשורה במהירות טעינה גבוהה (דפי האתר והתוכן המופיע בו, לרבות תמונות וקטעי וידיאו, מוצגים למשתמש במהירות) וכן בארכיטקטורת אתר ברורה:
א. תפריט ניווט פשוט ובהיר כולל תפריטי breadcrumbs המראים לגולש את מיקומו ואת קטגוריות התוכן הקשורות למיקום זה.
homepage > main category > sub category > article
ב. קישורים טקסטואליים מועילים המפנים את הקורא לדפים נוספים באתר המספקים מידע נוסף או הבהרה ואשר קל לזהותם ככאלו (קישור טקסטואלי בדרך כלל מוצג עם קו תחתון ובצבע כחול בטרם היוזר לחץ עליו).
ג. נגישות גבוהה לדפי התמיכה ויצירת הקשר באתר (במרחק הקלקה אחת מעמוד הבית או כל דף אחר באתר) כמו גם למפת האתר.

ד. תיבת חיפוש (בהנחה ומדובר באתר גדול עם הרבה דפי תוכן).

בנוסף, יש להשתמש באימג'ים באיכות גבוהה, להשתדל לשבור את התוכן לפסקאות תוך שימוש בכותרות משנה וכמובן לעשות שימוש בפונט ברור (סוג וגודל פונט על גבי רקע מתאים).
חשוב להציע למשתמשים דרכים לשיתוף התכנים באתר, ע"ע דרך כפתור לייק (like) של פייסבוק, טוויטר או הפלוס המוכר של גוגל פלוס.
אם יש לך דף עסק בפייסבוק, טוויטר, יוטיוב, גוגל פלוס, לינקדאין, פינטרסט או כל אתר חברתי אחר – הצג את הכפתורים החברתיים הרלוונטיים באתר (בעמוד הבית או בכל הדפים, כחלק מטמפלט האתר) כולל קישור לדף הרלוונטי באותו אתר חברתי. אל תיתן למבקרים באתרך לחפש אחריך. אנחנו מנסים להיות פה חברותיים, נכון?

ועכשיו לחלק של מנועי החיפוש
אתר ידידותי למנועי חיפוש הוא בראש ובראשונה אתר שהתוכן שלו קריא לרובוטי הסריקה של המנועים השונים.
זה אומר ש:
* קוד האתר שלך צריך להיות נקי (= כמה שפחות קוד מיותר)
* קובצי פלאש ווידיאו מאומבדים ומגובים בתוכן שהרובוט מצליח לזהות
* אימג'ים מלווים בתגיות אלט תיאוריות
* אין לך תוכן כפול באתר (ואם כן אז הוא מטופל בתגית קאנוניקאל / הפניית 301 / תגית מטא רובוט noindex)
* לדפים החשובים באתר יש כותרת חיצונית (
title) ותיאור (description) יחודיים
* ארכיטקטורת האתר שלך נהנית מהיררכיה ברורה כאשר כל דף אתר נהנה לפחות מקישור טקסטואלי אחד.
* יש מפת אתר ליוזרים (אם היא ארוכה – פצל אותה לכמה מפות אתר) ולמנועי חיפוש (מפת אתר
XML'ית).
* הקישורים באתר תקינים (אין קישורים שבורים).
* כתובות הדפים באתר קצרות, תיאוריות (מונחי מפתח) ועם מינימום פרמטרים.
* יש קובץ
robotx.txt המורה לרובוטי הסריקה של המנועים מה הם יכולים לסרוק ומה לא. בהקשר הזה כדאי למנוע סריקה של קישורים ממודעות כמו גוגל אדסנס.
* האתר נראה טוב ונגיש בכל הדפדפנים הקיימים.
* לאתר יש גרסת מובייל תקינה הנראית כראוי במכשירים השונים, בעיקר אייפון ואנדרואיד.
* תכני האתר קשורים בכותבי תוכן מוכרים המזוהים דרך תגית
rel=author ופרופיל גוגל פלוס פעיל.

הערה חשובה!
חשוב שכל מה שקשור לתוכן האתר לא יהיה מכוון קידום, הווה אומר – השימוש במונחי מפתח צריך להיות טבעי. זה בסדר גמור לקשר לדף אתר אחר מהמלים "לחץ כאן" או "קרא פה" ושאר וורסיות. אם דף התוכן עוסק בנושא מסוים ויש לו כותרת חיצונית ראויה – מנועי החיפוש יבינו את הקישור ויתנו קרדיט למונחי המפתח הרלוונטיים לאותו תוכן גם אם לא כל הקישורים לדף הזה יהיו מאותן מלים / מונחי מפתח.
כנ"ל לגבי תגיות אלט או כותרות חיצוניות החוזרות על עצמן מבחינת שימוש במונחי מפתח.
במשפט אחד – עדיף לא להראות למנועי החיפוש שאתם חפצים ביקרם. תנו להם להבין שאתם יודעים מה טוב להם ועדיין אתם לא מתאמצים לזכות באהדתם.
המטרה שלכם היא למשוך כמה שיותר גולשים לאתר ולהפוך אותם למשתמשים קבועים. ברגע שתשיגו את זה גם מנועי החיפוש יעמדו לצדכם.

בענייני ולידציה של אתר בעיני גוגל, כדאי מאוד לקרוא את ההנחיות של גוגל לוובמאסטרים ולמלא אחריהן.

החברתיות שמעבר
עד כאן נגענו בנושאים די ברורים מאליהם שידועים מזה שנים. ואם כך, מה חדש בכל הסיפור הזה?
מוביליות, לוקאליות וסוציאליות.

אחד הביטויים של ידידותיות למשתמש קשורה בהיבט הטכנולוגי של עולמנו. יותר ויותר אנשים גולשים היום דרך מכשיר הסלולארי שברשותם. כיוון שכך בעל אתר חייבת ליצור גרסת מובייל לאתר שלו ואם הדבר רלוונטי אז גם ליצור אפליקציה סלולארית לשירות המסופק על ידו.
מציאות זו מתקשרת לחיפוש לוקאלי שכן חיפוש בסלולארי הוא לרוב תלוי מיקום. מצב זה יוצר להכרח לקדם את העסק גם במובן הזה, הווה אומר לציין את כתובת העסק באתר (לרוב בתחתית, ב-footer) ובכותרת החיצונית של דפים רלוונטיים (למשל דף אודות או דף יצירת קשר), להירשם לאינדקסים מקומיים לרבות Google Places, Yahoo Local, דפי זהב ושאר אתרי ביקורת מבוססי מקום כמו Merchant Circle, לפרסם במובייל (ראה AdMob מבית גוגל לפרסום אפליקציות) וכן הלאה.

בנוסף, הדרישה של גוגל (ובעתיד סביר להניח שגם מנועים אחרים) ל"חברותיות" מחייבת את בעלי העסקים לפעול למען ניקיון המוניטין שלהם.
פתיחת דפי עסק באתרים חברתיים וניהולם היא כבר לא עניין נפרד מקידום האתר במנועים. אתר שנהנה מפעילות ערה אך גם זוכה לעלות בשיחות שונות ברשת, למשל בגוגל פלוס או טוויטר, נתפס בעיני גוגל כאתר ראוי יותר מכזה שלא זוכה לתגובות ושאף אחד לא מדבר עליו.
מנגד, אם האתר שלך יזכה בעיקר בביקורות שליליות – סביר מאוד להניח שהוא לא ימשיך לעלות בתוצאות הראשונות בגוגל, כשמי שיתפוס את המקומות הללו יהיו אתרי ביקורות למיניהם, פורומים וכדומה.

כיוון שכך כל בעל עסק או אתר חייב להעניק שירותיות ברמה גבוהה במיוחד, הן מעל דפי האתר שלו והן בעולם שמחוצה לו, ואף לעודד את לקוחותיו המרוצים לבטא את אותה שביעות רצון ברשת.

אם לסכם רשימת מכולת קצרצרה של מה כדאי לעשות:
1. יש לפתוח דף עסק בכל אתר חברתי רלוונטי לעסק / לאתר ולתחזק אותו באופן שוטף הן ברמת התכנים והן ברמת התגובתיות לפניות מצד המשתמשים. אם אין לך משאבים לניהול שוטף של דף עסק כזה או אחר – אל תפתח אותו. דף עסק לא פעיל ברשת חברתית גרוע יותר מהעדרו של דף כזה.
2. יש לייחס את תכני האתר לכותב מזוהה בעל פרופיל גוגל פלוס פעיל ע"י שימוש בתגית rel=author. הדבר מוסיף לאמינות התכנים באתרך אך גם תורם לבולטות של התוכן שלך בתוצאות החיפוש.
3. יש להעניק שירות כמה שיותר טוב. אם עדיין נפל בגורלך להתעסק עם לקוח לא מרוצה שלא מפסיק להכפישך ברשת, כדאי מאוד להגיב לו באותן פלטפורמות ולפתור את הבעיה בהקדם האפשרי. רצוי ביותר, עם תום הפרשה, לצאת בהצהרה ברורה על סיומה המוצלח ולבקש מהמתלונן לגבות את אותו סיום בכמה מלים טובות מצדו.
4. יש לבצע בקרת מוניטין באופן שוטף – לאתר את השיחות האונלייניות בהן העסק שלך מופיע ובמקרה וישנן גם ביקורות שליליות, לרדת לעובי הקורה של כל אחת מהן ולטפל בהן.
הכי חשוב – אין להשאיר ביקורת שלילית ללא תגובה. תראה לעולם (ולקוראים / הלקוחות הפוטנציאליים שלך) שאתה זמין ולגמרי שם בשבילם.

איך הולך הסלוגן של גוגל – Don’t be evil?
תרשו לי להוסיף לזה משהו קטן בסוף:
Don’t be evil – be FRIENDLY!

יש לכם משהו להוסיף?
תרגישו חופשי לציין זאת בתגובות מטה.

מיקרוסופט בחיפוש בסימן סלבס וגוגל פלוס בסימן מוסיקה

מאת רוני קלבו

פעם בכמה זמן אני מוצאת את הזמן לבדוק מה קורה בתעשייה וכל פעם אני נפעמת מחדש ממה שקורה בזמן שאני ישנה.
הפעם מייקורוספט וגוגל אחראים לדפיקת הראש שלי בקיר, בשמחה גדולה כמובן.

חנות המוסיקה של גוגל פלוס
עוד כשבוע, גג שבועיים, תושק חנות המוסיקה של גוגל אשר תשולב בין היתר ברשת החברתית של גוגל היא "גוגל פלוס". פירוש הדבר שניתן יהיה לחלוק שירים עם חברים בגוגל פלוס. כנראה שקוד השיתוף יהיה כזה שיאפשר לחברים לשמוע את השיר במלואו פעם אחת בלבד, זאת כדי להחליט אם לרכוש אותו בהמשך.

כרגע שיתוף הפעולה של גוגל עם חברות המוסיקה הגדולות, ע"ע EMI, סוני מיוזיק, וורנר ו-UMG לא ממש ברור, אבל הרשת כבר רוחשת שמועות ולפחות שתי קבוצות שאחראיות על מספר לייבלים קטנים יותר כבר הסכימו לקחת חלק בחגיגה המוסיקלית של גוגל.

חפש כמו הסלב האהוב עליך
מיקרוסופט, מנגד, עובדת על אפליקציה שתאפשר לאנשים לקבל תצאות חיפוש בהתאם לאישיות מפורסמת האהובה עליהם.

איך זה בדיוק יעבוד? מייקרוסופט תעצב מערכת שתציג בפני היוזר רשימה של מאפיינים שיהוו למעשה מעין תגי זיהוי של פרסונות קבועות מראש, כמו דוגמנים, שחקני כדורגל ושאר סלבס למיניהם. עם ביצוע החיפוש ע"י היוזר יבוצע סינון של התוצאות כך שהוא יקבל את אותן תוצאות שאותה פרסונה היתה מקבלת.

פיצ'רים נוספים בפטנט החיפוש החדש של מייקרוסופט מדברים על יכולת השוואה של תוצאות מבחנים ביחס לשאר האוכלוסייה, קבלת מידע על מרחקים בין מקומות מסוימים (כמו מרחק לעבודה) בחיפוש אחר בית לרכישה ואף קבלת נתונים קלוריים של מתכונים שונים.

מייקרוסופט טוענת כי הדבר יועיל ביותר למערכת הבריאות, תחום שגוגל, נכון להיום, לא ממש מתעסקת אתו. כך, למשל, בחיפוש אחר תוצאות מעבדה של חולה מסוים, איש הקליניקה יוכל לקבל, בנוסף לתוצאות המעבדה של אותו חולה, נונים השוואתיים שיאפיינו את התוצאות על סמך ניתוח של תוצאות המעבדה ברשומות הרפואיות של חולים אחרים.

כרגע עדיין אין כל עדות לכך שמייקרוסופט תפתח את הטכנולוגיה הזו מעבר לפטנט, אך כרעיון מדובר בקונספט מרשים שלא מעט תועלת בצדו.

פרסום בסלולארי (Pay Per Call)
לסיום, אני רוצה להרים את הכובע ולהשתחוות פעמיים בפני גוגל והיכולת המרשימה של החברה לעולם לא לקפוא על שמריה, הווה אומר להמשיך ולמצוא רעיונות להשגת עוד הכנסות ועל הדרך להקל על חיי היוזרים באשר הם.

הפרסום בסלולארי הוא לא דבר חדש אך הרעיון ממשיך להפעים אותי, במובן שהוא כ"כ פשוט שאני מאמינה שלא מעט אנשים תפסו את הראש, ואולי אף משכו לעצמם בשיער, ברגע שהוא יצא לשוק.
מה יכול להיות כ"כ גאוני ובו זמנית פשוט ברמות כמו האפשרות להציג בתוצאות החיפוש (כשהן מתבצעות בסלולארי, כאמור) מודעות רלוונטיות כולל מספר טלפון אליו אפשר לחייג בלחיצה אחת?
אולי היכולת לקבל את המרחק ממך לחנות שבה אתה רוצה לרכוש מוצר כזה או אחר, כפי שהשתמע מהחיפוש שעשית?

לכל מי שרוצה ללמוד עוד על מערכת הפרסום בסלולארי מבית היוצר של גוגל, קפצו לכאן:
http://services.google.com/advertisers/us/media/mobileadvertising

סתם כהערת אגב,
בהתבסס על העובדה כי יותר ויותר אנשים גולשים באופן קבוע דרך הסלולארי שלהם היום, ולמעשה עושים בו שימוש לכל דבר אפשרי, בין אם זו צריכת מידע, האזנה למוסיקה או רכישות למיניהן, אין ספק שהפרסום בסלולאר הוא לגמרי הדבר החם הבא אם לא העכשווי.

הייתי אומרת שהצעד הבא הוא שגם אנשים שאינם אסטרונאוטים יוכלו לטוס לחלל, אבל גם זה כבר קיים